flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВОДІЇВ: ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

31 березня 2021, 09:02

17 березня 2021 року набрав чинності Закон України від 16 лютого 2021 року № 1231-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху».

Вказаним Законом було внесено істотні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.

Перш за все, цим законом було посилено відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп’яніння. Якщо раніше відповідальність за вчинення такого правопорушення вперше передбачала покарання у виді штрафу в розмірі 10 200 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік – тепер таке правопорушення тягне за собою штраф в розмірі 17 000 грн. У разі, якщо особа скоїть правопорушення повторно протягом року, на неї чекає штраф в розмірі 34 000 грн.  

Новим законом також передбачено й нові санкції – адміністративний арешт та оплатне вилучення транспортного засобу (процедура, за якою на підставі рішення суду транспортний засіб вилучається у власника, реалізовується на аукціоні, а отримані кошти повертаються власнику).

Якщо ж особа втретє протягом року керуватиме транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння, на неї чекатиме штраф в розмірі 51 000 грн, адміністративний арешт до 15 діб. Крім того, передбачено конфіскацію транспортного засобу, тобто його безоплатне вилучення.

Дуже важливий аспект – новий Закон не дозволяє правопорушнику уникнути відповідальності за вчинене, як це було можливо раніше. Так, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, може бути накладено протягом року, а не трьох місяців, як це передбачала попередня редакція КУпАП. Крім того, виключено можливість закрити таку справу за малозначністю або у зв’язку із передачею на розгляд трудовому колективу.

При цьому, строк позбавлення транспортними засобами буде складатися, а не замінюватися. Так, якщо особа, яку позбавили права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинила нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується не відбута частина стягнення. Загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, тобто може бути більшим ніж 10 років.  

Якщо особа, перебуваючи в стані сп’яніння, скоїла ДТП, яка призвела до спричинення тілесних ушкоджень чи смерті потерпілих – введено окрему кваліфікуючу ознаку «вчинення ДТП у стані алкогольного сп’яніння». Так, санкція статті 286-1 КК України передбачає позбавлення волі на різні терміни з позбавленням права керування транспортними засобами. При цьому, виключено можливість звільнення обвинуваченого від призначеного покарання з випробуванням на підставі статті 75 КК України (умовне покарання). Крім того, Закон виключає будь-які інструменти пом’якшення покарання в таких випадках – порушник не може розраховувати на амністію, умовно-дострокове звільнення чи помилування. Крім того, кримінальне провадження в таких випадках не може бути закрито у зв’язку із дійовим каяттям, примиренням з потерпілим або передачею на поруки трудовому колективу.

Вказаний Закон також передбачає посилення покарання для водіїв та інших учасників дорожнього руху в більшості інших випадків, а саме: за перевищення швидкості, невикористання ременів безпеки або мотошоломів, за брудні, неосвітлені чи встановлені з порушеннями номерні знаки. Зросли покарання й для пішоходів та велосипедистів, які порушуватимуть Правила дорожнього руху.

Сподіваємось, що прийнятий нормативно-правовий акт сприятиме підвищенню правосвідомості учасників дорожнього руху та, відповідно, зменшенню випадків порушення ПДД.

За повідомленням пресслужби суду.