Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нова редакція Цивільного процесуального кодексу, Кримінального процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства передбачає запровадження електронного судочинства. Його функціонування має забезпечити Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Її пробна експлуатація розпочинається з 1.03.2019 у складі 8 підсистем.
З початку цього року ці підсистеми та модулі ЄСІТС функціонують у тестовому режимі. Він передбачає випробування програмного продукту в реальних умовах експлуатації та навантаження із залученням усіх користувачів, які зареєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Система уможливлює: реєстрацію документів, справ, матеріалів тощо у день надходження, ведення всього діловодства, контроль руху документів;
Важливим є те, що суд проводитиме розгляд справи за матеріалами в електронній формі. Процесуальні та інші документи і докази у паперовій формі не пізніше від 3-х днів з дня надходження переводяться в електронний варіант та долучаються до матеріалів справи. При цьому справи, розгляд яких розпочато та не закінчено за матеріалами в паперовій формі до початку функціонування ЄСІТС, слухатимуться в такій формі й надалі. Однак за наявності технічної можливості судможе розглянути таку справу в електронній формі. Учасники справи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, не можуть отримувати документи (крім судових рішень) у паперовій формі, а також знайомитися з матеріалами таких справ (та вчиняти інші процесуальні дії) в іншій формі.
Після початку роботи системи громадяни отримають новий рівень сервісу. Адже для звернення до суду достатньо буде заповнити відповідні форми та підписати позов електронним цифровим підписом.Важливим є і те, що ЄСІТС надає можливість постійного доступу до всіх матеріалів (а не лише судових рішень), скорочує час на пересилання документів, дає змогу брати участь у режимі відеоконференції без відвідування суду, автоматично направляє накази до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень. Водночас реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Вони зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та за потреби можуть бути оглянуті учасниками процесу, судом або витребувані апеляційною чи касаційною інстанцією після надходження до нихвідповідної скарги.
Одночасне використання систем електронного документообігу та паперових носіїв дозволяє систематизувати і поєднувати інформацію, здійснювати необхідний аналіз та швидко готувати статистичні звіти. Тож системи електронного діловодства і документообігу сприяють створенню нової організаційної культури в судових органах, а робота працівників апарату стає більш ефективною та значимою. Важливою перевагою використання електронного документообігу є оперативність у роботі з документами та надійність зберігання, тобто всі відскановані документи з часом не псуються, а їхні якості не погіршуються, і вони фактично можуть зберігатися вічно.