Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Роз'яснення Національного агентства України з питань державної служби щодо вступу на державну службу, її проходження та припинення, у зв'язку з набранням чинності Законом України від 19.09.2019 №117-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади"
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
26 вересня 2019 року №74 р/з
щодо вступу на державну службу, її проходження та припинення у зв’язку з набранням чинності Законом України
від 19 вересня 2019 року № 117-ІХ «Про внесення змін до деяких законів
України щодо перезавантаження влади»
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України «Про державну службу» НАДС роз’яснює.
Верховною Радою України 19 вересня 2019 року прийнято Закон України № 117-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади», який набрав чинності 25 вересня 2019 року.
Вказаним Законом внесено зміни, зокрема до Закону України «Про державну службу» стосовно процедури вступу на державну службу, окремих положень щодо проходження та припинення державної служби.
Разом з тим статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно- правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, з урахуванням положень статті 58 Конституції України та згаданого Рішення Конституційного Суду України, на думку НАДС, у разі, якщо процедури щодо вступу на державну службу, її проходження та припинення, що розпочалися до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади», мають бути завершені згідно норм, що діяли на той час.
Заступник Голови Андрій Заболотний
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
26 вересня 2019 року №75 р/з
щодо окремих положень статті 87-1 Закону України «Про державну службу»
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України «Про державну службу» НАДС роз’яснює.
Відповідно до положень статті 87-1 Закону України «Про державну службу» крім підстав, передбачених статтею 87 цього Закону, суб’єкт призначення може прийняти рішення про звільнення державного службовця з посади державної служби категорії «А» з власної ініціативи, за поданням Прем’єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) протягом чотирьох місяців з дня призначення Прем’єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) з одночасним зарахуванням такого державного службовця за штат відповідного державного органу.
Державні службовці, зараховані за штат відповідно до частини першої цієї статті, продовжують перебувати на державній службі згідно з цим Законом, виконуючи обов’язки державного службовця в межах, визначених керівником відповідного державного органу. Граничний строк такого перебування становить шість місяців з дня звільнення з посади відповідно до частини першої цієї статті.
Протягом строку, визначеного частиною другою цієї статті, за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, погодженою з відповідним суб’єктом призначення, державний службовець за його згодою може бути переведений на будь-яку вакантну посаду державної служби не нижче категорії «Б» у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, без проведення конкурсу.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про державну службу» дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Статтею 116 Кодексу законів про працю України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до статті 83 зазначеного Кодексу у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.
Враховуючи викладене, у разі звільнення державного службовця з посади державної служби категорії «А» відповідно до статті 87-1 Закону України «Про державну службу», такому державному службовцю у день звільнення проводиться виплата всіх сум, що належать йому, включаючи і компенсацію за невикористані дні відпусток, а також на підставі рішення керівника відповідного державного органу такого державного службовця зараховують за штат цього органу.
Водночас відповідно до статті 87-1 Закону України «Про державну службу» державна служба не припиняється, особа має статус державного службовця та продовжує перебувати у трудових відносинах з відповідним державним органом.
Припинення державної служби за власним бажанням або за угодою сторін відповідно до статті 86 Закону України «Про державну службу», а також переведення на іншу роботу згідно із законодавством, може здійснюватися до завершення шестимісячного строку, передбаченого частиною другою статті 87-1 Закону України «Про державну службу».
Заступник Голови Андрій ЗАБОЛОТНИЙ
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
26 вересня 2019 року №76 р/з
щодо зміни процедури проведення конкурсу на зайняття посади державної служби з 26 вересня 2019 року
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України «Про державну службу» НАДС роз’яснює.
Конкурс на зайняття посад державної служби проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 (далі - Порядок).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 844 внесено зміни до Порядку, які суттєво впливають на процедуру конкурсного добору. Згадана постанова набрала чинності 26 вересня 2019 року.
При цьому слід врахувати, що саме дата набрання чинності зазначеною постановою є початком для виникнення, зміни чи припинення прав та обов’язків відповідних суб’єктів правовідносин.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року по справі № 1-7/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно- правових актів) визначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, конкурсний відбір на зайняття посад державної служби, який розпочався до 26 вересня 2019 року має закінчитися відповідно до Порядку, що діяв у редакції до 26 вересня 2019 року.
Звертаємо увагу, що пунктом 11 Порядку (у редакції станом на 26 вересня 2019 року) передбачено, що служба управління персоналом державного органу, в якому оголошено конкурс на зайняття посад категорії «Б» або «В», самостійно розміщує через особистий кабінет на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС, наказ (розпорядження) про оголошення конкурсу та
умови його проведення, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
У разі виявлення розбіжності між інформацією, зазначеною в наказі (розпорядженні) про оголошення конкурсу та умовах його проведення, та інформацією, розміщеною на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС, служба управління персоналом державного органу протягом 24 годин після її розміщення може виправити таку розбіжність. Про оновлення інформації повідомляються особи, які виявили бажання взяти участь у конкурсі.
Після оприлюднення інформації про оголошення конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС така інформація може бути оприлюднена на офіційному веб-сайті відповідного державного органу, інших веб-сайтах та в засобах масової інформації.
Також повідомляємо, що відповідно до пункту 19 Порядку (у редакції станом на 26 вересня 2019 року) для участі у конкурсі на зайняття посади державної служби особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття посади державної служби, подає через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС необхідну інформацію, а не перелік документів, який передбачався раніше.
Разом з тим звертаємо увагу, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття посади державної служби категорії «Б» або «В», до 31 грудня 2019 року може подати необхідну інформацію до конкурсної комісії особисто або надіслати її поштою. Зазначене право особи закріплено у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 844.
Заступник Голови Андрій ЗАБОЛОТНИЙ
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
26 вересня 2019 року №77 р/з
Щодо затвердження переліку посад працівників державних органів, які
виконують функції з обслуговування
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) НАДС роз’яснює.
Законом встановлено категорію посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, на яких не поширюється дія Закону.
19 вересня 2019 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» № 117-ІХ, який набрав чинності 25 вересня 2019 року.
Зазначеним Законом виключено абзац другий частини четвертої статті З Закону, відповідно до якого НАДС затверджував переліки посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, за поданням керівника державної служби у відповідному органі.
Керуючись Законом звертаємо увагу на те, що у НАДС та його територіальних органів відсутні повноваження затверджувати переліки посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, з 25 вересня 2019 року,
У зв’язку з цим, зазначаємо про відсутність необхідності направляти на затвердження до НАДС та його територіальних органів переліки посад працівників посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування.
Заступник Голови Андрій ЗАБОЛОТНИЙ